YÜKLENİYOR

Kapı Tokmağı


350,00 TL

Ayasofya Kütüphanesinin Kapısındaki Ya Fettah İstifli Kapı Tokmağı
Lale devrinin sonlarında Osmanlı padişahı sultan birinci Mahmut tarafından Ayasofya caminin içine harika bir kütüphane yapılır. Kütüphanenin altın kaplama kapısının üzerine iki adet kapı tokmağı konmuş, bu tokmakların her birinde, birbirine bakar şekilde Müsenna yani aynalı yazı dediğimiz tarzda iki adet Allahu Tealanın Fettah ismi yazmaktadır. 

Allah’ın Ya Fettah ismi, açan anlamına gelir. Bütün kapılar onun izniyle açılır. Bu sebeple atalarımız kapıların üzerine Ya Fettah yazmayı ihmal etmemişlerdir. Tasavvuf ehli gün içinde defalarca ya Fettah çekmekte, bu şekilde işlerin asan olacağını düşünmektedirler. 

Bir işe başlarken bir adım atılırken bir kapı açılırken Allah’ın Fettah ismi zikredilerek yapılır Kanuni sultan Süleyman, Süleymaniye caminin açılışında, "bu külliyenin açılışını Mimar Sinan yapsın" dediğinde büyük mimar anahtarı eline almış ve kapıya takım çevirirken ya Fettah demiştir. Topkapı Sarayında başta harem ve matbah olmak üzere bir çok yerde "ya müfettihal ebvab iftahlena hayral bab" yani "ey kapılar açan Rabbim bize hayırlı kapılar aç" duası yazmaktadır. Allah'ın bu son derece önemli, açan ismi ecdat tarafından hep göz önünde tutulmuş, baş tacı edilmiştir. 

Yorumunuzu Ekleyin

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor.

Benzer Ürünlerimiz