YÜKLENİYOR

Kabe Çini Pano


125,00 TL

Kabe’nin Osmanlı Dönemi Minyatür Panosu
Osmanlı Devleti'nin özellikle Kanuni Sultan Süleyman dönemine tarihlenen 16.yy camilerinde, cami mihrabının içine çiniden bir Kabe panosu koyma adeti vardı. iznik çini ustalarının mahareti ile üretilen bu taş çiniler de renkler kabarık ve hacimli olur, üzerinden yüzyıllar bile geçse parlaklığından hiçbir şey kaybetmezdi.

Sıraltı tekniğinin zirvesi İznik'ten dünyaya yayılmaktaydı. Ancak sonraki yüzyıllarda bu paha bicilmez çini panolar şer ellerde yerlerinden söküldü ve yabancılara satıldı. Bugün camilerimizin o güzelim Kabe ve Mescidi Haram çini panoları Avrupa'nın nice müzesinde sergilenmektedir.

Bizler de kalktık Avrupa'daki İngiltere British Museum, Viktoria Albert, Fransa Paris Louvre, Almanya Berlin Pergamon, Danimarka Davit Kollektion vb. müzeleri gezerek bize ait olan bu muhteşem objelerin fotoğraflarını çektik. Ve 16.yy daki birebir aynı tekniklerle İznik'te yeniden ürettik. İşte artık ellerimizde. Evinizin en güzel yerine asıp gelen tüm misafirlerinize o ihtişamlı dönemi ve Mescidi Haram'ın Osmanlı Dönemindeki halini anlatabilirsiniz. 

Yorumunuzu Ekleyin

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor.

Benzer Ürünlerimiz